Istnieje wiele sposobów pozyskiwania samochodów czy sprzętu zaawansowanego technologicznie dla firm. Leasing operacyjny jest najprostszym i jednocześnie najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem finansowania zakupu samochodu, maszyn czy sprzętu komputerowego. Ułatwia zarządzanie wydatkami i umożliwia korzystne odliczenia podatkowe (głównie VAT i podatku dochodowego). Na czym polega ten rodzaj leasingu dlaczego warto?
Na mocy umowy leasingowej przekazywane są określone przedmioty, na ustalony czas i za konkretna odpłatność (zwykle raty miesięczne). Okres trwania umowy zazwyczaj jest krótszy, niż pełna amortyzacja, w przypadku nieruchomości wynosi maksymalnie 5 lat. Największą zaletą leasingu operacyjnego jest rozłożenie płatności podatku VAT na raty, według harmonogramu spłat rat leasingowych. To istotne zwłaszcza dla tych, którzy korzystają np. z samochodu dla celów i firmowych, i prywatnych.
W leasingu operacyjnym przedmiot umowy stanowi składnik majątkowy leasingobiorcy, odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez leasingodawcę. Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu (także opłata wstępna) użytkownika przedmiotu umowy. Każda z rat zawiera podatek VAT. Na koniec umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia przedmiotu leasingu za ustalona, zwykle niska kwotę.
Kiedy ten rodzaj leasingu opłaca się najbardziej? Jeśli zamierzamy leasingować np. auto o wartości nie wyższej niż 20 000 euro – umożliwi on wliczenie w koszty pełnej wartości pojazdu (mowa o kwocie netto) na podstawie ustawy o PIT (art. 23 ust. 1 mówi o limicie związanym z odpisami amortyzacyjnymi możliwymi do zakwalifikowania jako koszty uzyskania przychodu).
Jak widać leasing operacyjny wydaje się być produktem atrakcyjnym z wielu powodów. Odpowiednio dobrana oferta pozwoli cieszyć się autem czy sprzętem nowej generacji bez konieczności ponoszenia jednorazowo znacznych kosztów. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z odpisów podatkowych, co w przypadku innych form finansowania nie jest realne.